Az örök kérdés: mit egyen a gyerek? A reggeli, ebéd és vacsora jobb esetben magától értetődik, de mi a helyzet az uzsonnával? Kell, nem kell? Ha igen, akkor mit? Megeszi egyáltalán vagy nemes egyszerűséggel a szemetesben landol? Fogós kérdések, ezért is mondunk néhány tippet, hogy könnyebben lavírozzatok a lehetséges válaszok között, és persze pár gyakorlatias alternatívát is mutatunk, ha véletlenül kifogytatok volna az ötletekből!
1. Vigyázó tekintetünk a makrókon
Rendben, legyen a tekintetünk a makrókon, de mik is azok tulajdonképpen? Három makró-tápanyagot különböztetünk meg egymástól: fehérje, szénhidrát és zsír. Akkor nevezhetjük ideálisnak táplálkozásunkat, ha semmiből sem szenvedünk hiányt, ezért ügyeljünk rá, hogy az uzsonna is tartalmazzon valamilyen fehérjét (tejtermékek, hús, hüvelyesek, magok, magkrémek és bizonyos gabonafélék), szénhidrátot (gabonafélék, krumpli, zöldség, gyümölcs), és jóféle zsírokat (avokádó, hidegen sajtolt olívaolaj, kókusz-, kacsa- vagy libazsír).
2. Legyünk kompromisszumkészek
Sokszor nehéz szembesülni azzal, hogy a legjobbat szeretnénk csemeténknek, Ő viszont saját igazában hajthatatlan, hiába mondjuk el neki, hogy a joghurtból a natúr egészségesebb, nem lehet mindenre mogyorókrémet vagy ketchupot kenni, sőt, néha nem árt egy kis zöldség sem. Nos, ha ez a helyzet, akkor nem lehet mást tenni, mint közelíteni egymáshoz az álláspontokat! Vegyünk natúr joghurtot és egy kis üvegecskében adjunk mellé házilekvárt, ha ketchupot szeretne, ám legyen, viszont uborka és répahasábokat adjunk mártogatósnak! Mint a legtöbb dologban, ebben is az arany középút az üdvözítő!
3. Ha jól esznek, akkor jók lesznek
Persze itt nem a jó magaviseletre vagy a kiváló tanulmányi eredményekre gondolunk, hanem a fizikai és lelki egyensúlyra, hiszen ezek az igazán fontos szempontok, nem az ötösök! Kutatások bizonyították, hogy azok a gyerkőcök, akik reggeliznek otthon, jobban teljesítenek az iskolában, mint a reggelit elhagyó társaik. Igaz, ilyen kutatás az uzsonnára vagy tízóraira vonatkozóan nincsen, de gyanítjuk, hogy a minőségi üzemanyag sosem válhat kárára egyik kis örökmozgónak sem!
4. Nem utolsó sorban: rostok
Van még egy utolsó szuperfontos szempont, mondhatni aranyszabály! Ha már vigyázó tekintetünk a makrókon volt, akkor most nézzünk túl is rajtuk, és vegyük szemügyre a rostokat! A nyugati táplálkozás javarészt péksüteményekből, kenyerekből, finomított gabonafélékből, húsból és zsírból áll, általánosságban nem tartalmaz elegendő rostot. Ugyan nem alapvető tápanyagunk a rost, de hosszútávon megérezhetjük hiányát, ugyanis a kiegyensúlyozott emésztéshez rostra van szükségünk, mert a bélrendszerünkben dolgozó szorgos kis baktériumok bizony rostokból táplálkoznak! A rostokban gazdag zöldségek, gyümölcsök és magvak ezért sem helyettesíthetők csak multivitaminokkal!
5. Uzsonna szívvel, csomagolás ésszel
Ha már naprakészek vagyunk minden gyakorlatias megközelítéssel, akkor nem marad más hátra, mint a csomagolás. Persze ez sem a legkönnyebb feladat, mert hosszú utat jár be az elemózsia, míg eljut a célpontot jelentő kis gyomorba. Megnyomódhat a hátizsákban, felmelegedhet a napon, ki tudja, mennyi dolog akadályozhatja még célba érését? Jó ötlet lehet beszerezni egy uzsonnás dobozt, ami titokzatosabb is a gyerkőc számára, mint egy szimpla zacskó, ráadásul megkönnyíti a szállítást. Uzsonnára mellőzzük az olyan ételeket, amikre azt gondolhatja a lurkó, hogy kicsit már „megbuggyant”, például a sajtokat és sonkákat, a lehetőségekhez mérten pedig mindig próbáljunk egy kis izgalmat is belecsempészni a dobozkába! Színeket, textúrákat, egy kis ezt, egy kis azt!
6. Uzsitipp: gyümölcsnyárs
Frissítő, lédús gyümölcsökkel sosem lehet mellé lőni! Könnyeben fogja belapátolni csemeténk, ha egyrész többféle gyümölcsöt csomagolunk neki, másrészt pedig előre felaprítjuk neki, akár hurkapálcikákra feltűzzük neki! A legjobb, ha valamilyen bogyós gyümölcs is van a pakkban, magas antioxidáns és C-vitamin tartalmuk miatt megkerülhetetlenek, ha pedig későn fog csak vacsorázni, akkor egy banánt is küldjünk még neki, keményítőtartalmának köszönhetően sokkal jobban laktat, mint bármelyik másik gyümölcs!
7. Uzsitipp: zöldség + mártogatós
Ez a variáció egy lehetséges útja annak, hogy megszerettessük csemeténkkel a zöldségeket! Amellett, hogy tápláló, vitaminokban és rostokban gazdag uzsonna, kifejezetten jól is mutatnak a zöldséghasábok a kis pakk mártogatósokkal! Adjunk többféle szószt a zöldségek mellé, itt kompromisszumként elfogadható a ketchup vagy a majonéz is, de a legjobb, ha házilag készítünk valami ínycsiklandót, például szezámmag-, avokádó- vagy éppen céklakrémet. Ha először próbálkozunk ezzel a menüvel, akkor csomagoljunk mellé egy kevés tortillachipset is, hogy ne legyen olyan nagy a riadalom, ha kinyílik az uzsonnás doboz. 🙂
8. Uzsitipp: almaszendvics
Személyes kedvencünk, nem elég, hogy elképesztően finom, ráadásul még a makrótápanyagok tekintetében is teljesértékű étkezés! Karikázzunk fel egy-egy szelet almát, kenjük meg cukormentes mogyoróvajjal, borítsuk egymásra, mint ahogyan a kenyérszeleteket szokás, de előtte még tegyünk bele mandulaszeleteket! A mogyoróvajnak hála telítetlen zsírsavakból és fehérjéből sincs hiány, az almában ott vannak a vitaminok, a mandulában pedig a nélkülözhetetlen rostok. Egy szó: fantasztikus!
9. Uzsitipp: zabpehely + joghurt
Nem csak a diétázók vagy sportolók étkezésében játszhat fontos szerepet a zabpehely, hanem a legkisebbekében is! A zabpehely szintén jó rostforrás, lassan felszívódó szénhidrát, vagyis sokáig tartó energiaforrást jelent. Egy befőttesüvegbe tegyünk zabot, dobáljunk hozzá aszaltgyümölcsöt és magokat, így meglesz az édes íze és a ropogós textúrája is, adjunk mellé külön egy doboz joghurtot, amit bármikor rá lehet önteni! Teljesértékű étkezés befőttesüvegbe zárva!
10. Uzsitipp: az örök klasszikus
Igen, a szendvicsre gondoltunk! Utolsóként nem szabad kifelejteni, nem véletlenül örvend akkora népszerűségnek! Egy kis odafigyeléssel ez a megoldás is egészséges menüvé varázsolható, annyit kell csak tennünk, hogy nem vizes zsemlét vagy fehérkenyeret küldünk, hanem teljeskiőrlésűt! Természetesen ez esetben se feledkezzünk meg a zöldség fontosságáról, és persze a főszabályról: olyat küldjünk, amit tényleg szeret és meg is fog enni a kis nebuló, ne olyat, amit a hátunk mögött elsüllyeszt!